1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Türkiye’de Aşı Karşıtlığı Yükseliyor
Türkiye’de Aşı Karşıtlığı Yükseliyor

Türkiye’de Aşı Karşıtlığı Yükseliyor

Türkiye’de aşı karşıtlığı her geçen gün artıyor. Dünya Sağlık örgütü tarafından tehlike olarak görülen bu akımın önüne geçilmesi içinde çalışmalara kısa zamanda başlanacağı belirtildi.

A+A-

Ülkemiz genelinde aşının bir faydası olmadığını ve çocuklarına uygulanan aşının onlara zarar verdiğini düşünenlerin sayısı her geçen gün daha çok artıyor. Savundukları bu düşünce ile çevresindeki ebeveynleri de kolayca etkileyen bu kesim, bulaşıcı hastalıklarında ölümcül olmadığını savunuyor. Aşının içeriğinin insan vücuduna zararları olduğunu savunup aşıyı ret edenler ve doğal bağışıklık ile hastalıklara karşı konulacağını düşünerek ret edenlerin oranı da bir hayli fazla durumda.

Uzun yıllardır düzenli olarak yapılan aşılamalarda ülkemizde kızamık neredeyse bitme noktasına gelirken, boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kabakulak ve tüberküloz da büyük ölçüde azalma oldu. Türkiye’de doğan her çocuğa ücretsiz olarak uygulanan aşılar ile son 18 yılda çocuk felci ve neonatal tetanoz hastalığından meydana gelen rahatsızlık ve ölümler son buldu.

Yapılan araştırmalara göre 2010 yılında aşı ret edenlerin sayısı 183 iken, 2017 yılında bu rakam 23 bini geçti. Türkiye genelinde aşılama oranı 2016 yılına kadar %98’leri bulurken, 2017 yılında %2’lik düşüş ile %96’da kaldı.

Doktorlar Hasta Reddi Hakkını Kullanıyor

Aşı karşıtlığına karşı tavır almak isteyen doktorlar kendilerince çözüm üretme yoluna gidiyor. Hasta reddetme hakları bulunan hekimler aşı karşıtlığını önlemek amacıyla, eksik aşısı bulunan çocukları salgın hastalıkları yayma tehlikesinden dolayı kliniklerine kabul etmeyebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.