1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'de Dolat Milyarderi Sayısında Düşüş!
Türkiye'de Dolat Milyarderi Sayısında Düşüş!

Türkiye'de Dolat Milyarderi Sayısında Düşüş!

Türkiye’de ki dolar milyarderi sayısı 36’dan 25’e düştü

A+A-

Türkiye’de ki dolar milyarderi sayısı 36’dan 25’e düştü.

Listede yer alan 25 milyarderden 16’sı servetini kendi çalışmasıyla elde ederken 9’una miras kaldı. Bu düşüşün en büyük sebebi TL’nin Dolar karşısında yaşamış olduğu değer kaybı ve Türkiye’nin lotomotif sektörü olan inşaat piyasasında durgunluk yer alıyor.

Gelir Dağılımı Eşitsizliği

Dolar milyarderlerinin azalması gelir dağılımında ki dengede bir değişiklik yaratmadı. Gelir dağılımı eşitsizliğinde Avrupa ülkeleri arasında Türkiye Sırbistan’ın ardından 2. Sırada yer aldı. Türkiye’de gelirin %48’ini %20’lik nüfus alırken, %40’lık bir kesimde gelirden sadece %17 pay alıyor. Gelir dağılımındaki eşitsizliğin en büyük sebeplerinin başında yanlış vergi sistemi ,üretmeden tüketmek ve katma değeri yüksek ürünleri üretmememiz geliyor. Avrupa da gelir dağılımının en adaletli olduğu ülkeler ise Slovenya, Çekya, Slovakya ve Finlandiya

Dünya Genelinde Eşitsizlik

Dünya üzerinde yaşayan 3 milyon 800 bin insanın serveti 26 kişinin servetine eşit. Son 10 yılda bu eşitsizlik hızla büyüyor. Yapılan son araştırmaların en göze çarpanı da Dünya nüfusunun %1’nin servetinin topalamının kalan %99’un servetinin toplamına eşit olması. Ülkelerin genelinde fakir insanların gelirine oranla zenginlerden daha fazla vergi ödüyor. Bu da makasın açılmasında büyük bir paya sahip. Zenginlerin daha da zenginleşip fakirlerin daha çok fakirleştiği bu sistemde gelecekte ne gibi tehlikelerin insanları beklediği tamamen bir muallaktadır.

Mail: emre@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.