1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vatandaşlara E- Haciz Şoku
Vatandaşlara E- Haciz Şoku

Vatandaşlara E- Haciz Şoku

Vergi ve SGK borcu bulunan vatandaşlara uygulanan e-haciz işlemi ile yaklaşık 3,3 milyon kişiye e-haciz uygulandığı bilgisine ulaşıldı.

A+A-

Son günlerde 3,3 milyon vatandaşımız e-haciz şoku yaşıyor. Trafik cezaları da dahil olmak üzere, vergi ve SGK borcu bulunan toplam 3 milyon 300 bin kişiye e-haciz uygulanmaya başlanması beraberinde büyük tartışmaları getirdiği görülüyor. Trafik cezaları, askerlik, seçim, nüfus cezası, Motorlu Taşıtlar Vergisi, RTÜK idari para cezaları, öğrencilerin KYK borçları, gümrük vergileri, emeklilik keseneği ve işsizlik sigortası prim borcu olanların banka hesapları, ‘'Kısıtlılık'' şerhi konularak bloke ediliyor. Bu blokeden dolayı birçok kişinin ödemelerini yapamadığından dolayı oldukça zor durumda kaldığı görülüyor. Hatta bazı kişilerinden birden fazla borç kaleminden dolayı hesaplarının çok büyük bir bölümünün bloke altına alındığı ifade ediliyor.

Banka Hesaplarına Bloke Can Sıkıyor

Ayrıca e-haciz işlemlerinde daha önceden vergi yapılandırması gerçekleştiren 2 milyon 879 bin 562 mükellef ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na prim borcu bulunan 792 bin 350 kişinin banka hesaplarına, bir yıl içinde 2 taksit ödeyemedikleri sebebiyle, e-haciz konuldu öğrenildi. Hesapları bloke edilen milyonlarca vatandaş ise bu blokelerin biran önce kaldırılmasını ve bu sebeple oldukça zor durumda kaldıklarını ifade ediyorlar. Şuan itibari ile blokeler kalkmazken uygulanan e-haciz işleminde sonra tahsilatlarda büyük oranda bir artış yaşandığı ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.