Açıklama Az Önce Geldi! Emekli İkramiyesi 2 Bin 500 TL

Açıklama Az Önce Geldi! Emekli İkramiyesi 2 Bin 500 TL

Ramazan bayramına sayılı günler kala emeklilerin gözü bayram ikramiyesinde. Son bir yıl içerisinde emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyesinin ederi enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında azaldı. Milyonlarca emekli bayram müjdesi bekliyor. Türkiye Emekliler Derneği, ikramiye rakamının en düşük emekli maaşı olan 2 bin 500 liraya yükseltilmesini istiyor.

Yaklaşık 14 milyon emeklinin gözü bayram ikramiyesi haberlerinde. 2018 yılından itibaren emeklilere dini bayramlarda 1000 lira ikramiye verilmeyen başlandı, bu rakam 2021'de 100 liralık artışla 1100 liraya yükseltildi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, son bir yıl içerisinde 1100 liralık bayram ikramiyesinin döviz kuru ve enflasyon karşısında eridiğini vurgulayarak zam beklentileri olduğunu ifade etti.

TÜED Başkanı Ergün, "Emeklilerimiz, 2018 yılında 1000 liralık ikramiyeyle birçok ihtiyacını giderebiliyordu. O dönem 1000 liralık ikramiyeyle emeklilerimiz, kurbanını aldığı gibi torunlarına harçlık da verebiliyordu. Bugün 1100 lira olan ikramiyeyle emeklilerimizin bunları yapması mümkün değil" dedi.

EMEKLİLERİN BEKLENTİSİ 2.500 LİRA

"Çarşıda pazarda fiyatlar artarken, emeklilerin bayram ikramiyesi aynı kaldı" diyen Ergün, "Oysa bayram ikramiyelerine, aylıklara her altı ayda bir yapılan ve enflasyona endekslenen artışlar uygulanıp, bu yılın üç aylık TÜFE artışı da ilave edilseydi ikramiye rakamı 2 bin 903 lira olurdu. Ayrıca, 2018'de en düşük emekli aylığı baz alınarak ödenen bayram ikramiyeleri bugün de aynı gösterge, yani en düşük emekli aylığı baz alınarak ödenseydi 2 bin 500 liraya yükselirdi. Bugün geldiğimiz noktada, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında 1100 liralık bayram ikramiyesinin değeri azalmıştır. TÜED olarak, ikramiye rakamının en düşük emekli maaşı olan 2 bin 500 liraya yükseltilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"EMEKLİLER, TORUNLARINA MAHCUP OLMAMAK İSTİYOR"

Ergün, hayat pahalılığının ve basında çıkan haberlerin, emeklilerde bayram ikramiyelerinin yükseltileceği yönünde ciddi bir beklenti oluşturduğuna dikkati çekerek, her gün Türkiye'nin dört bir yanındaki yüzlerce emekliden ikramiye artışıyla ilgili telefon ve mesaj aldıklarını bildirdi.

Ortaya çıkan yüksek beklentinin hayat kırıklığına dönüşmemesi gerektiğini ifade eden Ergün, "Emeklilerimiz, bayram öncesi çarşıda pazarda, torbasını ve filesini doldurmak istiyor. Çocuklarına, torunlarına mahcup olmamak istiyor. İhtiyacını alabildiği bir bayram geçirmek istiyor. Bayram ikramiyesi bunun için önemli bir fırsattır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan beklentimiz ömürlerini bu ülkenin imar ve inşasına harcayan, bu ülkenin annesi ve babası olan emeklilerimizin yüzünü güldürecek bir rakamı, bayram müjdesi olarak açıklamasıdır. Milyonlarca emeklimiz bu müjdeyi beklemektedir" dedi.

Kaynak: türkiyegazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.