Depozitolu İade Sistemi Duyuruldu! Poşetlerden Sonra Sıra Ambalaj Ürünlerde!

Depozitolu İade Sistemi Duyuruldu! Poşetlerden Sonra Sıra Ambalaj Ürünlerde!

Depozitolu satılması planlanan ürünler, fiyat bakımından ambalajı iade ettiğiniz takdirde tarafınıza geri ödenecek. Konuyla ilgili PAGEV Başkanı Eroğlu'nun sözleri dikkat çekti. Peki depozitolu iade sistemi ne zaman hayata geçirilecek? Plastik poşetlerle beraber ambalajlı ürünlerde de geri dönüşüm mesajı verildi.

Plastik poşetlerin ücretli olmasıyla beraber poşet kullanımında ciddi bir azalma yaşandı. 25 kuruşa satılan poşetler artık eskisi kadar tercih edilmiyor. Bu gelişmeye dikkat çeken Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu'nun yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü. Geri dönüşüm için çeşitli hamlelerin yapılması gerektiği uzmanlar tarafından da ifade ediliyor. PAGEV Başkanı, önümüzdeki seneyle beraber hayatımıza Depozito İade Sistemi girecek. Satın aldığımız ürünlerin atıklarını geri verdiğimiz takdirde karşılığında para veya alışveriş indirimi gibi vatandaşın ilgisini çekecek hizmetler sağlanacak.

Depozito İade Sistemi Nedir?

Depozito iade sistemi ile ilgili pek çok şey merak edilmekte. Satın alınan pet ambalajlı ürünlerin birçoğu doğaya bırakılıyor. Atıkların dünyamızı tehdit ettiği ve doğada uzun yıllar sonunda ancak kaybolabildiği bilinmekte. Bunun önüne geçebilmek için ilk olarak alışveriş poşetlerinin ücretli olması sağlandı. Şimdi ise pet ürünleri için depozito iade sistemi getirilebilir. PAGEV Başkanı Eroğlu'na göre 2022 yılında resmi olarak depozito iade sistemi gelecek.

Depozito Ücreti Ne Kadar Olacak?

Depozito için belirlenen ücretin ne kadar olacağı merak ediliyor. Sonuç itibariyle depozito sisteminde ürün fiyatları bir miktar artacaktır. Ancak bu konuda net bir açıklama yapılmadı. Pet ve doğada kaybolmayan ambalajların geri dönüşüme kazandırılması için uygulamanın hayata geçirileceği planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.