41 Yıl Önce 12 Eylül 1980 Darbesinde Neler Yaşandı? Tarihte Kara Bir Leke Olarak Adlandırılan 12 Eylül Darbesi..

41 Yıl Önce 12 Eylül 1980 Darbesinde Neler Yaşandı? Tarihte Kara Bir Leke Olarak Adlandırılan 12 Eylül Darbesi..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında 12 Eylül 1980 darbesi gerçekleştirildi. Demokrasi tarihinde kara bir leke olarak anılan 12 Eylül 1980 darbesi tam 41 yıl önce gerçekleştirildi. 41 yıl önce neler yaşandı? İşte haberin tüm detayları...

12 Eylül darbesi insan hakları ihlali ve kötü muamele ile akıllarda kalıyor. 4 ay süren hazırlıklarına ardından ‘Bayrak Harekâtı’ koduyla darbe planının uygulanması için 11 Temmuz’da komutanlarına emir verildi. Süleyman Demirel'in başkanlığındaki hükümete karşı 12 Eylül tarihinde darbe girişimi yapıldı.

Ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildi!

Darbeci Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin gibi kişiler Milli Güvenlik Konseyi'ndeki yetkileri ele almıştı. Darbeciler anayasayı uygulamadan kaldırmayı hedeflerken TBMM'yi geri plana atarak faaliyetlerini sürdürdü. Bu ayaklanmanın ardından ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildikten hemen sonra darbeciler çocuk esirgeme kurumu, Türk hava kurumu ve Kızılay dışındaki derneklerin faaliyetlerini askıya alma kararı aldı.

41-yil-once-12-eylul-1980-darbesinde-neler-yasandi-tarihte-kara-bir-leke-olarak-adlandirilan-12-eylul-darbesi.jpg

Darbecilere müebbet hapis cezası

Darbeciler siyasi partilerin kapısına kilit vururken Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş de Uzun Ada’ya sürgüne gönderildi. İdam kararının mimarisi olan 12 Eylül darbesinin ardından ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu ve sol görüşlü Necdet Adalı idam edildi. Demokrasinin askıya alındığı bu süreçte 7 binden fazla kişi idam cezası ile karşı karşıya kaldı.

Gazeteciler hakkında hapis cezası istenirken Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya ve Kenan Evren hakkında soruşturma başlatıldı. 2 darbeci Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın bir kısmını ortadan kaldırmakla suçlandı. Bunun ardından Şahinkaya ve Evren suçlarını her ne kadar kabul etmese de dosya 10. Ağır Ceza Mahkemesine devredildi. 2 darbeci böylece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.