Demokrasi Şehidi Dönemin Başbakanı Adnan Menderes Anılıyor..

Demokrasi Şehidi Dönemin Başbakanı Adnan Menderes Anılıyor..

Türkiye demokrasi şehitleri anılıyor. 17 Eylül 1961 tarihinde gerçekleşen olay Türk demokrasi tarihi içerinde büyük yara olarak anıldı. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, 27 Mayıs darbesi ile devrildi. İşte haberin tüm ayrıntıları…

Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşları Yassıada’da kurulan mahkemede yargılandı. Bunun ardından Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu 1961 tarihinde idam edildi. Seçim ile başa gelen Adnan Menderes, hukukun geri plana itildiği bir mahkemede yargılanarak, idam cezası ile karşı karşıya geldi.

Adnan Menderes ve arkadaşları idam cezası ile karşı karşıya

Adnan Menderes ve arkadaşları idam cezası ile karşı karşıya. 17 Eylül 1961 tarihi Türk demokrasisi tarihinde büyük bir yara olarak biliniyor. Türk tarihinde kara bir leke olan 17 Eylül tarihi Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam günü olarak biliniyor. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in idam edilmesi ile halk tepkisini sandıkta göstermeyi ihmal etmedi. Bunun ardından idam cezası sonrası 27 Mayıs darbesinin aleyhine konuşmak yasaklandı.

Kolay kolay silinmeyecek bir tarihi iz…

Kolay kolay silinmeyecek bir tarihi iz… 27 Mayıs darbesinin ardından dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilmesine karar verildi. Bunun dışında Yassıada’da kurulan mahkemede yargılanan Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu idam edilerek tarihe silinmeyecek bir iz bıraktı. Aradan 60 yıl geçmesine karşın Adnan Menderes ve arkadaşları bugün anıldı.

1960 darbesine karşın halk tepkisini seçimlerde dile getirdi. Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun naaşları ise şu an İmralı Adası’na defnedildi. Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes ise babasının ve arkadaşlarının naaşlarının İstanbul’a getirilmesini istiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.