Hükümetten Bağ-Kur ve SSK Emeklilerine Ocak Ayı Müjdesi: 2650 TL İlave Zam Netleşti!

Hükümetten Bağ-Kur ve SSK Emeklilerine Ocak Ayı Müjdesi: 2650 TL İlave Zam Netleşti!

Ocak 2024'te emekli maaşlarına yapılan yüzde 37,57 enflasyon zammının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ek seyyanen zamlar da gerçekleşti. SSK ve bağ-kur emeklilerine %5 refah payı eklenerek en düşük emekli maaşı 10.000 TL'ye çıkarıldı. Resmi gazetede yayınlanması beklenen düzenleme ile zam farkı ödemeleri en geç 1 Şubat'ta yapılacak.

Ocak 2024 tarihinde SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına yapılan yüzde 37,57 oranındaki enflasyon zammı, emekliler arasında büyük bir tepkiyle karşılandı. Ancak, bu zamda memur emeklilerine oranla 11 puanlık bir eksiklik olması, sosyal medyada büyük bir gündem oluşturdu. Bu durumu düzeltmek amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili bakanlıklara talimat verdi ve yapılan çalışmalar neticesinde emeklilere ek zam kazandırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde emekliye ilave zam konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

aciklama-yeni-geldi-devletten-herkese-600-tl-yardim-parasi.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İlave Zam Açıklamaları

2024 yılının ilk kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarına yapılacak olan ilave zam oranlarını açıkladı. SSK ve bağ-kur emeklilerine %5 refah payı zammı eklenerek Ocak 2024 zam oranları %42,6'ya çıkarıldı. Bu güncelleme ile en düşük emekli maaşı, 2024 yılı için 7.500 TL'den 10.000 TL'ye yükseldi. Yani en düşük emekli maaşına 2500 TL seyyanen zam yapıldı. Son kararı ise TBMM genel kurulu verdi.

Emekliye Seyyanen Zam Kesinleşti

Emekli maaşlarına seyyanen zam yapılması için TBMM kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 2.500 TL'lik seyyanen zam, meclis genel kuruluna sunuldu ve yapılan oylama sonucunda emekliye 2.500 TL'lik seyyanen zam yapılması kabul edildi. Böylece en düşük emekli maaşı 10.000 TL'ye yükselmiş oldu.

SSK ve bağ-kur emeklisi için de ek zam TBMM genel kurulunda oylandı. Oylama sonrasında yüzde 5'lik ilave zam da kabul edilerek yürürlüğe girdi.

2023/09/11/para8.jpg

Emekliye Zam Farkı Ödemesi Yakında

TBMM genel kurulunda yapılan oylama ile emekli maaşlarına yapılan artış kesinleşti. Şimdi geriye sadece emekliye ilave zammın resmi gazetede yayınlanması kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile resmi gazetede yayınlanması beklenen düzenleme en geç 1 Şubat tarihinde yürürlüğe girmiş olacak. Bu durumda emekliye zam farkı ödemesi yapılacak. SSK ve bağ-kur emekli maaşı ödemeleri geçtiğimiz günlerde başladı ancak ilave zam henüz uygulanmadı. İlave zamdan kaynaklanan maaş farkı ödemelerinin, şubat ayının ilk haftasında emeklinin IBAN numarasına yatması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.