İsminiz Gözükmeden Cimer'e Şikayet Nasıl Yapılır? Cimer Şikayeti Nasıl Yapılır?

İsminiz Gözükmeden Cimer'e Şikayet Nasıl Yapılır? Cimer Şikayeti Nasıl Yapılır?

Son günlerde vatadanşaların sıkca google'de aradıkları Cimer'e nasıl şikayet yapabilirimi sizler için derledik. Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yapısı itibari ile vatandaş ve devlet arasında bir iletişim kurma özelliğine sahiptir yani vatandaş ve devlet arasında bir köprü görevi görmektedir.

Cimer’e anonim yani kimlik bilgilerinizi saklayarak da başvura bilirsiniz. Bu özelliği ile Cimer sizin kuşkularınızı da ortadan kaldırır ve güvenlik endişeniz giderilmiş olur fakat Cimer kimlik bilgileriniz ile başvursanız dahi siz istemedikçe ilgili kuruma kimlik bilgilerinizi vermeyecek, şikayet eden kişiyi saklı tutacaktır.

CİMER NEDİR?

Cimer’in açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir. Esasında bir internet sitesi olan Cimer, Başbakanlık Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından 2006 yılında kodlanmıştır yani oluşturulmuştur. Günümüz şartlarına, gelişen internet çağına uygun bir haberleşme aracıdır, temel amacında vatandaşın problem yaşadığı herhangi bir konuda devlet nezdinde iletebileceği kurum ihtiyacını karşılamak yatar ve Türkiye’nin her yerinden sorun ve sıkıntılara dair vatandaşın ulaşabileceği bir online devlet kurumu görür. Bu uygulama Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ve Bilgi Edinme Hakkı Kanunu zeminine oturtularak yasal bir hal almıştır. Yani, Cimer’e yapılan her şikayet devlet nezdin de bir resmi dilekçe yerine geçer ve mutlaka cevap bulur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, karşılıklılık usulü ile Türkiye’ de yaşayan yabancılar, mavi kartlılar mektup, faks, telefon, internet ya da şahsen başvuru kanalları ile öneri, görüş ve şikayetlerini Başbakanlık’a iletebilirler.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER sorunlarınızı ilgili kurumlara iletilebilecek bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. CİMER sayesinde herhangi bir sorun yaşanıldığı zaman bu sorunla ilgilenecek bakanlığa bu sorun iletilebilir. Bakanlık bu sorunları inceler ve bu sorunları çözüme ulaştırmak için uğraşır. Sorun yaşayan vatandaşlar CİMER şikayeti ile sorunlarına çözüm bulurlar.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde karşılaşılan herhangi bir şikayet CİMER’e iletilebilir. Tabi ki bu iletişimde yasal kurallar geçerlidir. Yazı dili resmi olmalıdır ve herhangi bir argo içeremez. Herhangi bir uygunsuz şikayette gerekli yasal işlemler başlatılır. Bu sayede CİMER’e ulaşan mesajların doğru bilgi vermesi sağlanır.

CİMER ŞİKAYETİ OLUŞTURMAK

CİMER’e bir şikayet yazılmak istenirse CİMER web sitesine gidilerek kolaylıkla sorun belirtilebilir. Sorunun en doğru kaynağa ulaşmasını adına sorun yaşadığınız meselenin bağlı olduğu bakanlığın bilinmesi gerekir. Yanlış bakanlıklara yapılan şikayetlerin incelenmesi oldukça zorlaşır. Bu durumda şikayetin çözüme ulaşabilmesi için doğru bakanlığa gönderilmesi oldukça önemlidir.

CİMER ŞİKAYETİ NASIL YAPILIR?

 1. CİMER web sitesine giriş. https://www.cimer.gov.tr/ bu adrese tıklayarak giriş yapabilirsiniz.
 2. CİMER web sitesine giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Veya E-Devlet şifrenizi biliyorsanız, E-devlet ile başvuru yapmak istiyorum butonuna tıklayarak E-Devlet giriş ekranına yönlendirilirsiniz.
 3. Giriş yaptıktan sonra karşınıza alttaki ekran gelecektir. Burada ilk önce üst taraftan şikayet, istek vs ne ile alakalı iletişime geçmek istiyorsanız seçim yapıp, alttaki bilgileri doldurmanız gerekecektir. Sonraki aşamaya geçmek için sağ alttan ileri butonuna basıp şikayet metnini yazacağınız alana geçebilirsiniz.
 4. Bu kısımda ise ne yazmak istiyorsanız onu uygun bir dille yazmanız gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili dosya, resim vs var ise dosyalar kısımından yükleyebilirsiniz.
 5. Son aşamada ise iletişim bilgilerinizin özetini, son halini göreceksiniz. Ayrıca bu aşamada konu hangi birim ile ilgiliyse onu seçeceksiniz. Aşağıdaki kırmızı ile kutuya alan bölümden seçip, başvuruyu tamamla butonuna bastıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Türkiye’nin hayata geçirdiği en kapsamlı halka ilişkiler uygulaması olarak vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu uygulamanın genel amacı vatandaşların sorunlarına direkt olarak bakanlıklar tarafından çözüm bulunmasıdır. CİMER şikayeti kişisel olarak yapar.

Yapılabilecek şikayetlere örnek verecek olursak;

 • Belediye aktivitelerindeki yanlışlıklar
 • Yol bozuklukları gibi günlük aktiviteleri zorlaştıran durumlar
 • Yurtdışı veya yurtiçi her türlü diplomasi sorunu
 • Devlet kurumlarında yaşanılan istenmeyen durumlar
 • Devlet dairelerinde bulunan çalışanlar tarafından gelen sorunlar

Bunlar ve bunlara benzer her türlü sorun CİMER şikayeti ile gerekli kurumlara iletilebilir. Sorunun çözümüne dair bilgilendirme ise en kısa sürede dönüş yapar. Doğru bakanlığa yapılmış bir şikayet çözüme kavuşacaktır.

BAŞVURU KANALLARI

 • Başbakanlık iletişim merkezine giderek şahsen başvuruda bulunabilir ve yetkililer ile görüşebilirsiniz. T.C. Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Kızılay Ek Bina B.Blok P.K.:06640 Kızılay/Ankara adresinden başvurular kabul edilebilmektedir.
 • En sık başvuru yöntemi olan internet sitesi aracılığı ile Cimer’e başvuru yapılabilir. https://www.cimer.gov.tr/ adresinden başvuru ve başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Alo 150 Cimer hattı üzerinden başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.

CİMER’DE İŞLEMLER VE SONRASI

CİMER yalnızca bir şikayet uygulaması değildir. İsmi üzerinde halkla ilişkiler uygulamasıdır yani CİMER şikayeti sonrası vatandaşların istek ve önerilerini de kabul eder. Herhangi bir devlet kurumunda yapılmasını istediğiniz uygulamalar, alınmasını gerektiğiniz önlemler gibi eksik gördüğünüz her isteği CİMER yoluyla ilgili birimlere ulaştırabilirsiniz.

Bu sayede istekleriniz bakanlıklar tarafından gerçeğe dönüştürmek için uğraşılır. Tabi ki her istek bakanlıklar tarafından değerlendirilmez. İstekler konusunda bir sınırlandırma bulunmazken, absürt veya uygunsuz istekler yine yasal değerlendirme içindedir. Bu tip istekleri yapan insanlar için gerekli yasal işlem başlatılır. Bu sayede CİMER isteklerinin düzgün ve yerinde olması sağlanır.

BU İSTEKLERE ÖRNEK VERİLİRSE;

 • Yol yapım çalışma istekleri
 • Çöp konteynırı gibi sokaklara gerekli malzeme istekleri
 • Kurumlarda eksik görülen malzemelerin istekleri
 • Önlem alınmayan çalışmalar gibi insan hayatını tehdit edebilecek işlere önlem alınması isteği
 • İstekler tamamen bireysel olarak yapılmakta olup her çeşit istek bulunabilir. Bu isteklerin hepsinin gerçekleştirilmesi imkansızdır. Bu yüzden bu istekler önem sırasında incelenir. Bir isteğiniz arşivden asla kaybolmaz fakat gerçekleşmesi çok uzun zaman alabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey sabırla beklemektir.

Aynı zamanda CİMER üzerinden önerilerde de bulunulabilir. Bu kurum bu şekilde değil de şu şekilde çalışsa gibi öneriler kurumların ve kişilerin gelişimine ve yararına olacaksa uygulanır. Bunun dışında herhangi bir öneri eğer öneri konusu olan kurum veya kişiye zararlıysa kesinlikle uygulanmaz.

Öneriyi verdikten kısa bir süre sonra gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öneriyi verene bildirirler. Bu sayede karşılıklı geri bildirim konusunda vatandaşların her türlü düşüncesi değerlendirilmiş olur. Eğer haklı bir istek, öneri veya şikayet varsa CİMER şikayeti ile devletin kurumlarına ulaştırılabilir.

CİMER ŞİKAYETİ SONRASI GERİ DÖNÜŞ

CİMER’e yaptığınız istek, öneri veya şikayetler kısa süre içerisinde size sonucuyla bildirilecektir. Bu durumda CİMER şikayeti sonrası mail ile bilgilendirmeyi beklemek gerekir.

Eğer bir şikayette bulunulduysa öncelikle gerekli incelemeler yapılır. Ardından şikayetin sebebi detaylı incelenir. Şikayet geçerli ise gerekli birimlere ulaşılıp sorunun çözümü hakkında çalışmalar başlar. İlk gelen mail ile şikayet için nasıl bir yol izleneceği anlatılır. Aynı zamanda şikayetin neden kabul edildiği veya edilmediği konusunda vatandaşa bilgi verilir. Şikayet kabul edilip yol anlatıldıktan sonra süreç işlemeye başlar.

Gerekli birimler sorun için hemen çalışmaya başlar. Bakanlıklar tarafından yönetilen bu süreç oldukça hızlı yürütülmeye çalışılır. Sorunun nasıl çözüleceği belirlenir. Ardından bu şikayetin çözümü için bütçe kontrolü yapılır. Bütçe uygunsa çözüm üzerine gidilir. Gerekli işlemlerle sorun çözüldüğü zaman ikinci bir mail ile sorunun çözüldüğü bilgilendirmesi yapılır. Vatandaş memnuniyeti her şeyin üstündedir.

CİMER’e bir istek ulaştığı zaman öncelikle isteğin uygun olup olmadığı belirlenir. Eğer istek uygun değilse mail yoluyla vatandaş neden uygun olmadığı açıklamasıyla bilgilendirilir. İsteğin uygun bulanması sonrasında istek edilen konunun önem derecesi belirlenir. Bu istek kurum veya kişiler için acil bir durum içeriyorsa anında harekete geçilebilir. Eğer acil bir durum değilse ertelenebilir. Bunun bilgilendirmesi de istekte bulunan vatandaşa yapılır. İstek tamamlandıktan sonrasında ise yine mail yolu kullanılarak isteğin gerçekleştiği bildirilir.

Öneride bulunulduğu zaman öneri için bakanlıkların özel birimleri hemen harekete geçer. Önerinin uygun olması durumunda hemen uygulanır ve bilgilendirmesi yine mail yoluyla yapılır.

ŞİKAYET İÇİN YAPILMASI GEREKEN

CİMER şikayeti yazmak için kimlik bilgilerinizle başvuruda bulunmanız gerekir. Şikayet metninin şikayeti açık bir şekilde ve resmi bir dille anlatması gerekir. Kişisel bir şekilde anlatılan şikayetlerin değerlendirilmesi daha zordur. Şikayetin doğru olduğunu göstermek adına fotoğraflar ve belgeler eklenebilir. Bu fotoğraflar ve belgelerin konu ile direkt ilişkisi bulunması gerekir. 3. şahıs belgeler ve fotoğraflar olmamalıdır. Devlet tarafından kullanılabilen kanıtlar olmalıdır. Bir kişiyle mesajlaşma bir kanıt özelliği taşımaz.

Resmi kanıt taşıyan bazı belgeler;

 • Mail yoluyla yapılmış mesajlaşmalar
 • Bizzat çekilmiş fotoğraflar
 • Bizzat yapılmış konuşmaların belgelenmesi

Resmi kanıt yollamak CİMER şikayeti ve CİMER şikayeti sonrası için oldukça önemlidir. Sahte kanıt kullanmak bir suçtur ve anlaşılması durumunda çeşitli yasal süreçler başlar. Kanıtlardan emin olunmazsa gönderilmemesi çok daha mantıklıdır. CİMER vatandaşları mağdur etmemek adına herhangi bir uygunsuz durumda anında yasal yaptırım uygulamaz. Öncelikle vatandaşa bildirim yapar ve hatasının ne olduğunu anlatır. Hataların çoğu bu iletişim sayesinde çözüme ulaşabilir.

CİMER VE VATANDAŞ

CİMER kullanılmadan yapılan birçok şikayet hem gerekli birimlere ulaşmaz hem de fazlaca kağıt işi gerektirir. CİMER sayesinde vatandaşlar bu kağıt işlemlerinden kurtulmuştur. CİMER sayesinde şikayet, öneri ve istekler için herhangi bir kuruma gidilmesine gerek kalmaz. CİMER’e mobil cihazlardan uygulama yoluyla veya internetten ulaşılabilir.

Aynı zamanda bilgisayardan da CİMER şikayeti oluşturulabilir. Bir şikayetin bu kadar kolay iletilebilmesi vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlarken, aynı zamanda bakanlıklar için de kolaylık sağlar. Bir konuda birçok vatandaşın şikayeti olabilir. CİMER sayesinde bu şikayetler ayrı ayrı alınacağına tek bir başlık altında toplanarak toplu şikayet oluşur.

Bu CİMER şikayeti sonrası işlerini hızlandırır. Bu kolaylıklara bir örnek;

Bir şikayet yapılır ve çözüme kavuşturulur. Ardından aynı şikayeti bir vatandaş yaptığı zaman bu bakanlıkların bilgi alışverişin de trafiğe alınmaz. Konunun çözüme ulaştığı vatandaşa direkt olarak bildirilir. Bu sayede aynı şikayetlerin sanki farklıymış gibi görünmesi engellenir.

CİMER Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet birimleriyle en iyi iletişim biçimidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.