Mîsâk-ı Millî Nedir? Mîsâk-ı Millî Sınırları ve Türkiye İçin Önemi!

Mîsâk-ı Millî Nedir? Mîsâk-ı Millî Sınırları ve Türkiye İçin Önemi!

Mîsâk-ı Millî'den sıkça söz edilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından aşina olduğumuz Mîsâk-ı Millî sınırları hakkında bilinmeyenleri açıklayacağız. Sınır nereleri kapsıyor? Mîsâk-ı Millî'nin Türkiye için önemi nedir?

Mîsâk-ı Millî'nin ne olduğu merak ediliyor. Son zamanlarda sıkça dile getirilen ve Suriye sınırında düzenlenen Musul operasyonu kapsamında da gündemde tutulan Mîsâk-ı Millî sınırına ilişkin bilinmeyenleri paylaşacağız. Son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından kabul edilen Mîsâk-ı Millî sınırı, vatan topraklarının milli birlik ve beraberliğinin yanı sıra bütünlüğünün sağlanması açısından oldukça önemlidir.

Mîsâk-ı Millî Sınırları Nereleri Kapsar

Türkiye'nin güncel haritası ile Mîsâk-ı Millî sınırları arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıkların en fazla dikkat çekeni ise bazı Suriye topraklarının da ülke sınırına dahil edildiği halidir. Mîsâk-ı Millî kararlarıyla birlikte vatan için çizilecek yol kağıt üzerinde belirtilmiştir. Kurtuluş Savaşı zamanında da sınırla belirtilen topraklardan taviz verilmemesi için büyük çaba sarf edildi.

Dönemin Şartları Engel Oldu

Mîsâk-ı Millî sınırlarının uygulanmasında dönemin şartları nedeniyle tam anlamı ile gerçekleştirilemedi. Bu nedenle günümüzde sınırların büyük bir kısmı korunsa da belli başlı şehirler ve bölgeler farklı ülkelerin egemenliği altındadır.