Mîsâk-ı Millî Nedir? Mîsâk-ı Millî Sınırları ve Türkiye İçin Önemi!

Mîsâk-ı Millî Nedir? Mîsâk-ı Millî Sınırları ve Türkiye İçin Önemi!

Mîsâk-ı Millî'den sıkça söz edilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından aşina olduğumuz Mîsâk-ı Millî sınırları hakkında bilinmeyenleri açıklayacağız. Sınır nereleri kapsıyor? Mîsâk-ı Millî'nin Türkiye için önemi nedir?

Mîsâk-ı Millî'nin ne olduğu merak ediliyor. Son zamanlarda sıkça dile getirilen ve Suriye sınırında düzenlenen Musul operasyonu kapsamında da gündemde tutulan Mîsâk-ı Millî sınırına ilişkin bilinmeyenleri paylaşacağız. Son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından kabul edilen Mîsâk-ı Millî sınırı, vatan topraklarının milli birlik ve beraberliğinin yanı sıra bütünlüğünün sağlanması açısından oldukça önemlidir.

Mîsâk-ı Millî Sınırları Nereleri Kapsar

Türkiye'nin güncel haritası ile Mîsâk-ı Millî sınırları arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıkların en fazla dikkat çekeni ise bazı Suriye topraklarının da ülke sınırına dahil edildiği halidir. Mîsâk-ı Millî kararlarıyla birlikte vatan için çizilecek yol kağıt üzerinde belirtilmiştir. Kurtuluş Savaşı zamanında da sınırla belirtilen topraklardan taviz verilmemesi için büyük çaba sarf edildi.

Dönemin Şartları Engel Oldu

Mîsâk-ı Millî sınırlarının uygulanmasında dönemin şartları nedeniyle tam anlamı ile gerçekleştirilemedi. Bu nedenle günümüzde sınırların büyük bir kısmı korunsa da belli başlı şehirler ve bölgeler farklı ülkelerin egemenliği altındadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.