Pandemiden Dolayı 160 Bin Öğrenci Okulu Terk Etme Riski İle Burun Buruna!

Pandemiden Dolayı 160 Bin Öğrenci Okulu Terk Etme Riski İle Burun Buruna!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını vatandaşı fiziksel ve ruhsal olarak etkilemek dışında ekonomik olarak da vurdu. Bunun dışında öğrenciler maddi bunalımdan dolayı okullarını bırakma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. İşte haberin bütün detayları...

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 160 bine yakın öğrenci koronavirüs pandemesinden dolayı okullarını terk etme ihtimali ile karşı karşıya kaldı. Bunun haricinde koronavirüs pandemisinden dolayı Türkiye'de eğitim bir hayli etkilendi. Uzaktan eğitim sistemine geçen Türkiye, ekonomik ve maddi bunalımların dışında eğitim alanında da etkilendi.

Alınan bilgiler neticesinde koronavirüsün etkisi altına giren Türkiye, vaka sayılarının artmasının ardından uzaktan eğitime geçmişti. Uzaktan eğitime erişemeyen durumu iyi olmayan çocuklar ise okulu bırakma ihtimali ile karşı karşıya kaldı. Millî Eğitim Bakanlığı, salgının devam etmesi ile birlikte durumu iyi olmayan çocuklara tablet dağıtımı gerçekleştirdi. Fakat salgının devam etmesi ile birlikte riskin artmasından dolayı ekonomik olarak etkilenen çocuklar, eğitim riski ile karşı karşıya kaldı.

Çocuk işçi sayısı artmaya devam ediyor!

Çocuk işçi sayısı artmaya devam ediyor! Koronavirüsten dolayı bazı ülkelerde eğitimler yüz yüze yapılmazken okulların en uzun kapalı kaldığı ikinci ülke ise Türkiye oldu. Bunun dışında Suriyeli öğrenciler salgın döneminde ekonomi zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bundan dolayı sığınmacı çocukların çoğu okulu bıraktı.

Koronavirüs pandemisinden dolayı eğitime aksayan öğrencilerin sayısı günbegün artarken okul öncesi eğitimde 5 milyon ilköğretimde 6.5 milyon ve ortaöğretimde 4.5 milyon öğrenci okulları terk etme riski ile karşılaştı. Ayrıca çocuk işçi sayısı pandemi döneminde artarken salgının en çok da çocukları vurduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre 4 ila 17 yaş arasındaki çocukların okulu bırakarak işçiliğe yöneldiği belirlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.