Vatandaş İsyanda İlaca Rekor Zam Geliyor

Vatandaş İsyanda İlaca Rekor Zam Geliyor

İlaç Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Nezih Barut, döviz kuru etkileri ve küresel hammadde erişimi nedeniyle ilaçta önemli bir artış beklendiğini açıkladı.

İlaç fiyatlarının Şubat ayında %35 artması bekleniyor. İlaç Sanayi İşverenleri Sendikası (İEİS) Başkanı Nezih Barut, döviz kuru etkileri ve küresel hammadde erişim sorunları nedeniyle piyasada bazı ilaçların bulunmasında sorunlar yaşandığını, bazı ilaçların stok seviyesinin 30 olması gerektiğini söyledi. -35 gün, ama şimdi 1 haftaya indirildi.

İlaç firması olarak halkın ilaçsız kalmaması için ellerinden geleni yaptıklarını ve birçok ilacı piyasaya zarara soktuklarını söyleyen Barut, ancak bu kurlar altında ilaç üretimi ve ithalatının sürdürülemez göründüğünü söyledi. . Barut, ilaç fiyatlarının en az %35-36 artması gerektiğini ve Şubat ayında güncelleneceğini söyledi. Türkiye'de ilaç fiyatları yıllık olarak güncellenmektedir. Ancak avronun cari döviz kuru ile ilaçların fiyatını belirlemek için kullanılan döviz kuru arasındaki fark, özellikle döviz kurlarının yükseldiği dönemlerde ilaç tedariğinde sorunlara neden oldu. Fiyatlı ilaçlar için kullanılan euro değeri, Fiyat Değerlendirme Komitesi tarafından her Şubat ayında güncellenir. Halihazırda ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan Euro/Türk Lirası döviz kuru 4.5786 olarak kabul edilmektedir. Ancak, fiili Euro/Türk Lirası döviz kuru şu anda 13,6 civarında.

Bu konuda Reuters'e şu anda piyasada bulunan bazı ilaçların sorunlu olduğunu doğrulayan Barut, "Bazı ilaçların bulunmadığı bir gerçek. Aynı durum ithal ilaçlar ve bizim burada ürettiğimiz ilaçlar için de geçerli" dedi. Barut, sorunun bir kısmının döviz kurundan, kısmen de hammaddelerin küresel olarak bulunmamasından kaynaklandığını belirterek, "Örneğin, soğuk algınlığı için yurt dışından vitamin getiremiyoruz. Hammadde bulamıyoruz çünkü. Bunun hiçbir şeyi yok. döviz kuru ile ilgisi var ve genelde etken maddeler oluyor. Üretimde sıkıntı var. Bundan dolayı ilaç sıkıntısı da olabilir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.