Doğum Kontrol Hapı Kullanımının Yan Etkileri! Damar Tıkanıklığı Yapar mı?

Doğum Kontrol Hapı Kullanımının Yan Etkileri! Damar Tıkanıklığı Yapar mı?

Doğum kontrol hapı, pek çok noktada kadınlara destek sunmaktadır. Adet günlerinde kişinin daha iyi olmasını sağladığı bilinmekte. Adeti düzene almakla beraber gebe kalma durumunu da önleyebilir. Peki doğum kontrol hapı kullanmak ne gibi yan etkilere neden olur? Doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

Doğum kontrol hapı ile beklenmedik gebelikler önlenmekte. Ancak bu tarz ürünlerin de yan etkilerinin olabileceğini belirtelim. Genel olarak bilinen bir şey, doğum kontrol hapları mide bulantısına yol açabiliyor. Adet zamanlarınızı düzenleyen bu hap hakkında bilinmeyenlerden bahsedeceğiz. Doğum kontrol hapları yan etkileri nelerdir? Doğum kontrol hapı kullanmak ne gibi sonuçlara neden olur?

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapının en bilinen yan etkisi mide bulantısı ve kusmadır. Eğer bu yan etkileri beklenenden çok sık görüyorsanız veya sizi fazla etkiliyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Vücudunuzda ödem ve şişlikler de meydana gelebilir. Göğüs ağrısı da görülebilmekte. Baş ağrısı da ilk günlerde etkisini göstermektedir. Ancak zaman içerisinde pek çok yan etkinin ortadan kalktığı belirtiliyor. Gebelikleri önleme ve adet düzenleme konusunda alternatif yöntemler konusunda doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Ancak genel olarak bu yan etkilerin gözüktüğünü bilmelisiniz. Peki diğer yan etkiler nelerdir?

Nadir Görülen Yan Etkiler

Doğum kontrol hapı kullanımına bağı olarak gelişen nadir etkilerden biri damar tıkanıklığıdır. Belirttiğimiz üzere hemen hemen kimsede böyle bir etki görülmez. Ancak görüldüğü de olmuştur. Bu nedenle damar tıkanıklığı belirtileri yaşanması durumunda vakit kaybetmeden kullanımı bırakmalı ve doktora görünmelisiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.