Günde Kaç Bardak Su Tüketilmelidir? Uzmanlar Uyardı!

Günde Kaç Bardak Su Tüketilmelidir? Uzmanlar Uyardı!

İnsan vücudunun yüzde 60'ının sudan oluştuğu biliniyor. Su insan vücudunun büyük bir kısmını oluşturmakla birlikte vücut ısısının düzenlenmesini ve beyin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı oluyor. Sıcak yaz aylarında susuzluk kişi fiziksel ve zihinsel olarak etkileyebilir.

Sağlık açısından el faydalı içeceklerden biri olan su uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor. Yaz aylarında vücut suya daha fazla ihtiyaç duyduğu için su içmek yaz aylarında daha da önem kazanıyor. Vücutta dolaşım sistemine çok büyük fayda sağlayan su içmek sindirim sistemi içinde çok önemlidir. Çünkü susuzluk pek çok hastalığı da beraberinde getirmekte birlikte kabızlığın önlenmesi için de önemli bir faktördür. Kabızlık tedavi edilmesi zor bir hastalık olmakla birlikte su içmenin son derece önemli olduğu da böylelikle önem kazanmıştır.

Su içmenin faydaları nelerdir?

Fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi açısından su içmek oldukça önemlidir. Bundan dolayı sindirim sistemi için su tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Uzmanlar günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini belirtti. Bunun dışında vücut ısısının dengelenmesi için de kişinin su içmesi gerekiyor. Su vücut ısısını dengelediği gibi vücut ısısını belirli bir seviyede sabit de bırakıyor. Alınan bilgiler neticesinde ateşli hastalıkların geçirilmesinde de önemli bir rolü olan su, vücut ısısını tamamen dengeleyerek ön plana çıkıyor. Günde en az 2 litre su tüketilmeye özen gösterilmeli.

Günümüzde fazla kilo alan kişilerin su tüketimi de oldukça azdır. Böbrekler hayati organlar olmakla birlikte sindirim sistemi içinde önemlidir. Su tüketimi böbrek temizlemesi için de son derece önem arz ediyor. Bunun dışında su içmek vücuttaki kanın temiz olması açısından da son derece önemlidir. Günlük su tüketimine özen gösteren kişi kandaki kirlilik oranını da böylece azaltmış olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.