Azerbaycan'dan Soykırım Çağrısı

Azerbaycan'dan Soykırım Çağrısı

Azerbaycan Sosyal Refah Partisi Başkanı Aslı Kazımova'dan Hocalı Soykırımı'nın 30. Yıldönümüne İlişkin açıklama.

26 Şubat 1992, Hocalı soykırımının 30. yıl dönümü. Bugün Hocalı Soykırımı'nı yapan o ayrılıkçı güçler cezasız kalmaktadır.

BM Güvenlik Konseyi kararları yıllardır çözülmüyordu. İşin en korkunç yanı, bugün Hocalı soykırımını yapan Ermenistan ile Hocalı soykırımını yaşayan Azerbaycan'ın uluslararası toplum tarafından aynı şekilde değerlendirilmesidir. Bu açıkça büyük bir adaletsizliktir! Çünkü Azerbaycan hiçbir zaman saldırgan bir devlet olmamıştır. Azerbaycan uzun yıllardır işgal altında olan ve dünya kamuoyunun yakından izlediği Hocalı soykırımını yaşayan bir ülke!

Bu nedenle, o korkunç Hocalı faciasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen unutulmamalı!

25-26 Şubat 1992 gecesi Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birlikleri, Dağlık Karabağ'daki Ermeni terör grupları ve eski Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 366. Motorlu Tüfek Alayı personeli, Sovyet Ordusu, Hankendi'nde, Azerbaycan'ın en büyük insanlık suçlarından biri olan Hocalı soykırımını işledi.

Tam 30 yıl önce işlenen Hocalı Soykırımı sırasında, kuşatma altındaki şehrin sivil nüfusuna ağır askeri teçhizat uygulanmış ve yerel halk özel bir zulümle katledilmiştir.

Yanan şehirden kaçmaya çalışan insanlar kurtulamadı, siviller yollarda ve ormanlarda pusuya düşürüldü ve özel bir zulümle öldürüldü. İnsanlığa karşı işlenen en ağır suçlardan biri olan Hocalı soykırımı, insan hakları ve özgürlükleri sözleşmelerinin ve uluslararası hukukun büyük bir ihlalidir. Bu korkunç suç sonucunda 63'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'i yaşlı olmak üzere 613 sivil Azerbaycan Türkü katil edildi. Aynı zamanda 487 sivil ağır yaralandı ve 1.275 kişi rehin alındı. 68'i kadın ve 26'sı çocuk 150 rehinenin akıbeti hala bilinmiyor. Soykırım sırasında 56 kişi özel bir zulümle katledildi, insanların kafaları kesildi, çeşitli uzuvları kesildi, gözleri çıkarıldı, hamile kadınların karınları süngü ile delindi. Sonuç olarak, 8 aile tamamen yıkıldı, 25 çocuk her iki ebeveyni ve 130 çocuk bir ebeveynini kaybetti.

İnsanlık adına kanlı bir leke olan Hocalı soykırımı, bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi, AGİT ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın gerekli hassasiyeti göstermesinin önemli olduğunun altını çizeriz. Bu haklı davada dayanışmamızı ifade ederek, Hocalı soykırımını uygulayan Ermeni faşistlerin uluslararası bir mahkemeye çıkarılması çağrısında bulunuyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.