Koronavirüsten Sonra Şimdide Kuraklık Geliyor! İzmir, Kuraklığın Önüne Geçmek İçin Düğmeye Bastı!

Koronavirüsten Sonra Şimdide Kuraklık Geliyor! İzmir, Kuraklığın Önüne Geçmek İçin Düğmeye Bastı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yağmur suyunu değerlendirmek için çalışmalar başlattı. Alınan bilgiler neticesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, su taşkınlarını önleyecek birtakım çalışmalar yaparak yağmur suyunun da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bundan dolayı İzmir Belediyesi, yağmur suyunu değerlendirmek amacıyla yağmur bahçeleri kuracak.

Kuraklıktan dolayı Türkiye genelinde nehirlerin su akış hızının yüzde 70'e varan oranla düştüğü tespit edildi. Nehirlerin dışında göllerin ise yüzde 60 oranında koruduğu ortaya çıktı. Bunun dışında dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü de çekilmeye başladı. Ayrıca yapılan araştırmalara göre İkiz Göller, Tuz Gölü, Akşehir Gölü, Kuyucuk Gölü ve Marmara Gölü de tamamen kuruma noktasına geldi. Bu kurumanın ardından Tarım Bakanlığı barajlar ve göllerdeki kurumaya karşı güneş panelleri projesini gündeme getirdi.

İzmir Belediyesi yeni projesi ile gündeme geldi

İzmir Belediyesi yeni projesi ile gündeme geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, azalan su kaynaklarının daha verimli kullanılması gerektiğini söyleyerek kuraklıkla mücadele etmek için projeler başlattıklarını açıkladı. Böylelikle hayata geçirilecek olan yağmur bahçelerinin yapılması planlanıyor. Bunun dışında İzmir Belediyesi su taşkınlarının önüne geçmek için yağmur suyunu değerlendirerek yağmur bahçeleri kurulduğunu açıkladı.

İklim krizinin önüne geçmek için yağmur bahçeleri kurulacak

İklim krizinin önüne geçmek için yağmur bahçeleri kurulacak. İklim krizi neden dolayı yağmur suyundan faydalanmanın önem kazandığını belirten İzmir Belediyesi, yağmur suyunu depolayacaklarını açıkladı. Yağmur bahçeleri böylelikle yağmur sularına depolamayı amaçlıyor. Ayça yağmur bahçeleri yağmur suyunun akış hızına da müdahale ederek kontrollü akmasını sağlayacak. Böylelikle yağmur suyu hasadı ile birlikte tonlarca da su tasarrufu sağlanmış olacak. Bu projenin ise ne zaman faaliyete geçeceği şimdiden vatandaş tarafından merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.