Ruhi Ersoy'dan HDP'li Vekile Çok Sert Tepki

Ruhi Ersoy'dan HDP'li Vekile Çok Sert Tepki

HDP'nin sözde milletvekili Garo Paylan, "sözde soykırım" iddialarının tanınması için TBMM'ye teklif içerikli dilekçe vermiş”. Bu sözleri MHP Genel Başkan Başdanışmanı, Prof. Dr. Ruhi Ersoy tepki gösterdi.

Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un sözlerine göre, Milletimizin ve Devletimizin bêkası için yapılan tehcir için geçtiğimiz sene yaptığımız değerlendirmeyi, bir kez daha milletimizin bilgisi ve takdirine sunmak gerekiyor: “Garo Paylan nezdinde, içimizdeki ve dışımızdaki tüm muhataplara bir kez daha hatırlatırız ki; söz konusu vatan olunca, "bir bozkurt nefesi" her şartta, tarihin her döneminde yeterlidir. Bu vesile ile Paylan ve gizli/açık ortaklarını da milletimizin takdirine sunuyoruz”.

Daha sonra Prof. Dr. Ruhi Ersoy Türk milletine müracaat ederek, “Aziz Türk Milleti” diyerek çağrıda bulundu:

“Ülkemizde yıllardır ABD Başkanının 24 Nisan’da yapacağı konuşmada 1915 yılında yaşananlar için kullanacağı ifadeyi merakla beklenir, söz konusu olayları nasıl nitelendireceği dikkatle takip edilir. ABD başkanı Biden dün 1915 yılı olayları için "soykırım" ifadesini kullanmıştır. Soykırım ifadesini ilk defa kullanan ABD Başkanı olan Biden’in, yaşananların kesinlikle “soykırım” olmadığını en iyi bilen ABD’lilerdendir. Zira; 19 Mayıs 1985’te ABD’nin prestijli ve saygın 69 tarihçisi Kongre mensuplarına yazdıkları mektupta bunu açıkça ifade etmişlerdi. New York Times ve Washington Post gazetelerinde yayınlanan ve Bernard Lewis, Stanford Shaw, Heath Lowry, J.C Hurewitz gibi otorite isimlerinde imzası bulunan mektupta; “Soykırım” tasarısına karşı çıkılmış, Türklerin Ermeni'lere “soykırım” yapmadığı ilân edilmiştir. Söz konusu mektubun muhataplarından birisi de o dönem senatör olan bugünün ABD Başkanı Biden’dir. Diğer taraftan uzun yıllar gerek Türkiye, gerek bölgemizle ilgili çok çeşitli görevler yapan Biden'nin bu önemli meselede aldığı pozisyon, tarihsel gerçeklerle çelişmektedir. Hangi milletten, hangi dinden olursa olsun objektif bir gözle bakan herkes bilir ki; Türklerin binlerce yıllık devlet kültürünün hiçbir döneminde bırakın "soy kırımı", hiçbir canlıya zarar vermemek üzerine kurulmuş köklü bir devlet geleneği, ahlâki bir millet yapısı vardır. Türkiye Cumhuriyeti, yıllardır süregelen tartışmalar içinde konuya ilişkin olarak arşivlerini ilgililere açmaya hazır olduğunu, yine bu konuda başta Ermenistan olmak üzere her ülkenin meseleye aynı şeffaflıkla yaklaşmasını istemekte iken, bugüne kadar karşılıksız kalmıştır.

Buna rağmen başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde faaliyette bulunan Ermeni lobilerinin etkisiyle, Türk milletine ve dönemin Türk devletine hak etmediği bir “kara çalınmak” istenmektedir. Aynı "kara" daha 1919-1921 yıllarında da çalınmak istemiş, ancak tutmamıştır. Özellikle Türkiye’den Malta Adası’na götürülen pek çok aydın ve siyasetçi İngiliz Kraliyet Savcılığı tarafından yapılan yargılama sonucunda Ermeni meselesinden de beraat etmişlerdir.

Olaylar üzerinden kısa bir süre sonra yapılan yargılamalarla 1915 hadiseleri incelenmiştir. Döneme ilişkin başta İngiliz ve ABD arşivlerinden de yararlanılarak yapılan, tarafsızlığı ve hukuki meşruiyeti tartışmalı olan bu yargılamalar bile göstermiştir ki bugün sözde “soykırım” olarak nitelendirilen hadiseler kesinlikle gerçek dışıdır. Diğer taraftan 1. Dünya SAvaşı'nda Türk Ordusu milleti ve devleti adına cephede ölüm kalım savaşı verirken, Hınçak ve Taşnak Ermeni terör örgütlerinin organize ettiği “Ermeni İsyanı” baş göstermiş, cephe gerisinde sivil halka Ermeni çeteler tarafından katliamlar yapılmıştır. Konuya ilişkin objektif çalışmaları bulunan ve alanında önemli bir otorite olarak gösterilen ABD’li tarihçi Justin McCartiy; “Ermeni İsyanı’nın asıl merkezinin askeri stratejik noktalar olduğuna işaret ederek, bunların seçimlerinin tesadüflere bağlanamayacağını" belirtmiştir. Daha Osmanlı Devleti savaşa girmemişken, Taşnaksutyun yayınladığı bildiride; “Ya biz ya da onlar!.Dünya bu felaketten kurtulmalı, evrenin rahatlığı ve sükuneti için Türk ulusu ortadan kaldırılmalıdır. Bizler başımız dik ve zafere olan inancımızla beklemekteyiz." Demiştir. Dönemin en önemli Ermeni partilerinden olan Taşnaksutyun’un bu bildirisi bile tehcire neden olan hadiselerin zeminini anlaşılması için yeterlidir. Ayrıca yaşanan pek çok acı hadise tehciri zorunlu kılmıştır.

Gerektiğinde tehciri uygulayan ilk ve son ülke de Türkiye değildir. 2. Dünya Savaşı’nda ABD ile Japonya arasında çatışmalar başladığı zaman; ABD, Pasifik kıyısında bulunan Japon asıllı vatandaşlarını, güvenlik nedeniyle Wyoming, Colorado, Arkansas ve California çöllerine nakletmiştir. Bu nâkil öncesinde, Japonların herhangi bir eylemi olmamasına rağmen, ABD tarafından potansiyel tehlike olarak görülmüşler ve böyle bir nakile, diğer bir ifadeyle tehcire maruz kalmışlardır. Söz konusu nâkil sırasında binlerce Japon hayatını kaybetmiştir. Başta ABD olmak üzere, sözde Ermeni soykırımını tanıyan ülkelerin tarihlerinde utanç duyulacak gerçekler vâki iken, Osmanlı’nın son derece haklı gerekçelerle ve dönemin şartları içinde başarı ile gerçekleştirdiği tehciri "soykırım" olarak nitelendirmeleri kabul edilemez! Türk milletinin tarihinin hiçbir döneminde karanlıkta kalmış, utanç duyacağı, hesabını veremeyeceği bir alan/dönem yoktur. Tarihimizin her dönemi ile yüzleşmek bir yana, onu başımızın üstünde büyük bir gururla taşıyoruz ve ömrümüz boyunca da taşımaya devam edeceğiz.

Diğer taraftan gerek Biden’in açıklamasından cesaret alarak, gerek geçmiş dönemlerde “sözde soy kırımı” varmış gibi gören, göstermeye çalışan sözde siyasetçi, akademisyen, sanatçı, gazeteci gibi unvanlarının arkasına sığınan çürük zihniyetli vatandaşlarımızı da, görüyoruz. Türk vatandaşı olup ta, Türk ve Türkiye düşmanlığını açıkça ifade edemeyenlerin, Ermeni lobileri ile aynı noktada buluşmaları onlar adına acınası bir durumdur. En azından böylesi hassas bir konuda hamâset ve siyaset yerine; hakikatin safında yer alamamaları onlar adına utançtır. Son olarak; devletimizin bekâsı için o günkü idarecilerimizin büyük bir basîret ve dirâyetle uyguladıkları tehcir sayesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti vardır ve ilelebet var olacaktır. Bunun bedelini ödeyen tüm geçmişlerimize rahmet olsun.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.